Bezdružice – malé městečko s mnoha možnostmi

Bezdružice jsou považovány za město v okrese Tachov, i když tu žije jen 951 lidí a jsou známé i díky seriálu na TV Barrandov, který nese jejich jméno. Přestože jsou malé, tak zde i v okolí je určitě co to k vidění. Například zdejší Kostel Nanebevzetí Panny Marie. Byl postaven v letech 1710 až 1711 a nyní je chráněný jako kulturní památka od roku 1958. V roce 1838 kostel zachvátil požár, tudíž se musel poopravovat. Interiér pochází i díky požáru z 19. století. Zatím poslední oprava proběhla v roce 1995. Podle důkazů byl původní kostel zasvěcen svatému Floriánovi, patronovi mimo jiné hasičů.

světská památka

Zdejší zámek byl původně hradem, který posléze přestavěli právě na zámek. Za rok vzniku je považován některý těsně před 1330, avšak už se mnohokrát přestavoval. Stejný princip jako u kostela výše – od roku 1958 je chráněnou kulturní památkou. Zámek byl v historii v držení několika rodů – Harantové z Polžic a Bezdružic, Kolovratové, Švamberkové a jiní. Zatím poslední oprava skončila v roce 2015.  Na zdejším Náměstí Kryštofa Haranta stojí barokní sousoší tohoto patrona, který město chránil před požárem. Patří mezi drobné památky a je to chráněná památka, a to od roku 1964.

Zámecká restaurace – místo, kde je opravdu klid a hezké prostředí. Dá se tu zajít jak na oběd, tak i na večeři i s celou rodinou nebo třeba v páru. Velká výhoda se spatřuje v tom, že se zde chodí posedět, když člověk nechce být vyrušován. Co se týká míst, tak zde se nachází v počtu třiceti v barokních prostorách, jenž jsou zrekonstruovány.

Naučná stezka údolím Úterského a Bezdružického potoka – tak zní celý název pro v uvozovkách akci, kterou mohou podnikat jak jednotlivci, tak i páry, ale i rodiny s dětmi. Je to vyhledávané místo pro pěší turistiku a dětské stanové tábory. Stezka vede po značených turistických stezkách. Začíná i končí na Náměstí Kryštofa Haranta, přičemž se dá dojít podél Úterského potoka až k hracholuské přehradě. Tato naučná stezka je zaměřená na historii mlynářství v okolí Bezdružic na Úterském a Nezdickém potoce, dále historii a nedávnou současnost Bezdružic a nejbližší okolí. Na stezce je k dispozici 13 zastavení s informačními tabulemi.
svatý Florián

Dvůr Krasíkov je vyhledávaný turistický cíl. Je to bývalý poplužní dvůr ležící mezi Ovčím vrchem a Krasíkovem. Turisté zde najdou mýdlárnu, bistro s venkovním sezením, sýrárnu, možnost jízdy na koních a v bryčce či kulturně-společenské akce. Pro milovníky zvířat, což nejsou jen děti, ale i dospělí, tu je minizoo s možností vidět a nakrmit zvířátka – ovce, kozy, nutrie, jeleni, lamy, oslíci, divočáci a mnoho dalších.

Jak je vidět, i takto menší městečko je vhodné navštívit, a to jak sami, tak i ve více lidech.