Rubriky
Ekonomika

Čím to je, že vám bonita nevychází?

Máte solidní průměrný plat a jste bez závazků? V tom případě jste možná zažili opravdu nepříjemné překvapení, když vám v bance při žádosti o úvěr sdělili, že vám nemohou vyhovět z důvodu nízké bonity. Jak se něco takového vůbec mohlo stát?

currency-3088150_640

Pokud jde o bonitu, tak na tuto překážku dnes naráží kdekdo. Jejím hlavním smyslem je posoudit finanční situaci žadatele a jeho schopnost požadovaný úvěr v budoucnosti bez potíží splácet. Přestože si většina lidí myslí, že se bonita počítá jako rozdíl pravidelných příjmů a výdajů žadatele, tak ve skutečnosti je těch faktorů, které je potřeba do takového výpočtu zahrnout, mnohem více. Jedná se třeba o údaje, které nejste schopni ovlivnit, jako například váš věk. Důležitou roli hrají i rodinné poměry, například počet dětí, a také typ zaměstnání, případně podnikatelské aktivity.

Ovšem to nejdůležitější, co je potřeba vědět, je to, že banky jsou při posuzování bonity až příliš přísné. Takže pokud vám to tam opakovaně nevychází, i když máte pocit, že jste finančně dobře situovaní, pak může být problém právě ve způsobu, jakým se bonita posuzuje, a ne v tom, že vyděláváte příliš málo a utrácíte příliš mnoho.

cost-1027760_1920

Nejsnazším způsobem, jak potíže s bonitou překonat, je požádat o půjčku u nebankovní společnosti. I zde si vaši bonitu prověří, ovšem velice střízlivě, a bez zbytečných přitěžujících okolností, které o vaší skutečné budoucnosti vlastně nevypovídají vůbec nic.

Pakliže jste přesvědčeni o tom, že vaše finance jsou dost vysoké a stabilní na to, abyste mohli půjčku získat, požádejte o klasickou nebankovní hypotéku. Jestliže máte o svých příjmech pochybnosti a víte, že zde máte slabiny, sjednejte si hypotéku bez dokládání příjmů, která je mnohem více tolerantní.

V každém případě platí, že za nebankovní úvěr budete muset ručit nemovitostí, což je zásadní podmínka pro to, abyste potřebné peníze mohli získat.