Rubriky
Výrobky

Dokončovací operace

Často se týkají povrchu

Když chceme efektivně vyrobit třeba rotační součást, tak to lze realizovat ve dvou částech. Tou první je hrubování, které se nám za krátký čas postará o úběr velkého množství materiálu. Ovšem drsnost povrchu není nic moc, což platí i o přesnosti. Proto se následně vhodným soustružnickým nožem při vysokých otáčkách a menším posuvu zajistí hezký povrch a přesnost. Ovšem ani to někdy nestačí a od toho tu jsou dokončovací operace. Takové lapování dokáže opravdu divy.

povrch kovu

Je to poměrně specifická operace, díky které se dá vzhledově dosáhnout velmi dobrého lesku, a především hladkého povrchu. Jestliže máte zájem o zdokonalení především vzhledu, tak se využívá leštění. To sice zvedá cenu výrobku, ale ten vypadá následně mnohem lépe, a to se v řadě případech hodí. Lesk se takto dá získat i u předmětů, které již něco mají za sebou. Pozor na pasty s abrazivními částicemi, aby povrch nepoškodili drobným https://m.kr-jihomoravsky.cz/Default.aspx%3FID%3D345377%26TypeID%3D2 poškrábáním.

Přesná díra

Když budeme vrtat obyčejným vrtákem, tak ten většinou splní naše požadavky, protože jeho přesnost na tom není nijak špatně. Takže na běžné věcí to bohatě stačí, ale někdy je to málo. V takovém případě nastupuje na scénu stavitelný výstružník. Pracuje se s ním tím způsobem, že nejdříve je potřeba na hrubo vyvrtat o něco menší díru. Následuje dokončovací operace, a to právě přes tento nástroj. Díra se s pomoví vystružování dokončí, takže má přesný rozměr. Prodávají se různé rozměry a od různých výrobců.

kuželový výstružník

Jedná se o nástroj, u kterého je přesnost vyžadována, takže jeho výroba je náročnější, což se odvíjí také na ceně. Jestliže jej ve firmě potřebujete, tak si jistě nejde využití a při výrobě se částka za nákup vrátí. Splňují normu, což je důležité, protože máme opravdu jistotu, že mají požadované vlastnosti a rozměry. Jsou to nástroje ruční, takže k nim nepotřebujeme žádné drahé stroje.