Rubriky
Výrobky

Fotovoltaika vs solar aneb kam je namontovat

Na sklonu střechy nezáleží – fotovoltaické panely lze nainstalovat na jakýkoli sklon střechy, slouží k tomu speciální nosníky, s nimiž lze posadit panel jak na sedlovou střechu se sklonem 45 stupňů, tak i na střechu s menším sklonem, či zcela rovnou. Optimálního náklonu se docílí náklonem nosníkové konstrukce. Panely se naprosto logicky umísťují vždy tam, kde je pravděpodobnost nejsilnějšího dopadu slunečních paprsků, tedy na jihovýchod, jih či jihozápad. V naší zeměpisné šířce sice nemáme takové možnosti, jako v zemích blíže rovníku, ale stále jsou solární kolektory či fotovoltaika slibným zdrojem úspor energií a financí a také příslibem k nezávislosti na dodavatelích energií.

solární panely

Až se budete rozhodovat o instalaci těchto zařízení, vezměte do ruky kalkulačku a na papírový list zaznamenávejte vše podstatné, tedy pořizovací nálady, amortizaci, životnost, investice do náhradních dílů a pravidelnou údržbu, abyste zjistili reálnou návratnost a možné úspory. Tím se také můžete vyhnout různým spekulacím, které se na trhu s energiemi vyskytují. Jak se budou přesně vyvíjet ceny elektřiny, nikdo nedokáže přesně sdělit a být nezávislými na „systému“ se může pak ukázat jako výhodné.

panely na střeše

Typ objektu – a kam se solární technologie hodí? Fotovoltaika vs solar anebo oba systémy současně mohou být instalované prakticky kdekoliv, kam má slunce přístup, a kde nevznikají problémy s montáží. Mohou to být rodinné domy, chatové oblasti, ale i různé dřevostavby, nízkoenergetické domy či mobilní dřevostavby. Dotační politika se k tomu vyjadřuje tak, že abyste dotaci získali, je nutné provést montáž na střechu, a ta nemusí být přímo na domě, ale může být na garáži, přístavku, kůlně, skladu dřeva atp. Ostatně, podrobnosti by vám měla vždy sdělit příslušná firma, která instalaci provádí, a s jejíž pomocí budete vyřizovat příslušné dotační záležitosti.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup