Pravidla pro nákup dětské obuvi

Nákup dětské obuvi se řídí poněkud odlišnými pravidly ve srovnání s dospělými lidmi. Především bychom si měli uvědomit, že se dětské chodidlo vyvíjí postupně a velmi pomalu, optimální tvar získá teprve ve věku kolem devíti nebo deseti let. Po celou dobu od narození až do školního věku se dětská nožka postupně tzv. zavápňuje, čímž se mění chrupavčité části v drobné kůstky, které pak musí nést celou váhu těla ve spojení se svaly, tvořícími opěrnou klenbu.
dětská obuv
Každý zkušený ortoped vám jistě potvrdí, že vývoj dětského chodidla může velice nepříznivě ovlivnit i nepatrná chyba ve výběru správné obuvi. Ta by měla nožce poskytnout především dostatek místa, některé nezkušené mladé maminky nevěnují tolik pozornosti tomu, zda děti boty netlačí. Omezení pohybu nohy v obuvi může zapříčinit i nevhodná ponožka nebo punčocháče.
U letních bot odborníci spíše preferují otevřený nárt a zapínání na více přezek, zimní obutí by mělo být dostatečně zateplené a především pohodlné, boty si děti musí vyzkoušet se silnějšími ponožkami. Obuv by měla také poskytnout dostatečnou oporu v tzv. opatku, tedy mít vysoký prostor nad patou, čímž zajistí noze pevný opěrný bod. Právě nízký opatek je u dětských bot častým nešvarem některých výrobců.
dětské boty

Nohy mají paměť

Může se vám to zdát přitažené za vlasy, ale vaše chodidla mají skutečně paměť. Po zbytek života si ukládají všechna pozitiva, ale i nevhodné postupy při chůzi. Například jestliže nosíte již v raném věku malé boty, patologické změny se mohou projevit až později v dospělosti kladívkovými prsty. Příliš těžké boty zas způsobují přetěžování svalových skupin chodidla a dochází k nestabilní chůzi a nesprávnému držení těla, blokádám páteře a jejímu nesprávnému vyklenutí. Podobně jsou na tom vyšší podpatky nošené v dětském věku.
holčička s botou
Pokud nemá dětská bota dostatečně pevnou oporu v kotníku, děti intuitivně přetěžují vnitřní stranu chodidla a tím vzniká plochá noha. Velkým nešvarem je časté nošení tzv. žabek nebo balerínek bez anatomické stélky, mnoho mladých dívek má v současné době plochou nohu.
Nevhodná velikost obuvi jak do délky, tak i do šířky, způsobuje krčení prstů a jejich deformaci. Příliš úzká obuv má vliv opět na nesprávné držení těla a tím přetěžuje výstelky kloubů, meziobratlové ploténky, a výsledkem mohou být i úporné migrény a vady pohybového aparátu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup