Čtyři P pro každý domeček

Každá stavba musí plnit určité náležitosti a vy s ní. Ještě než se do toho pustíte, tak se podívejte na věci, se kterými musíte počítat. Dalo by se o nich mluvit jako o čtyřech P, a to pozemek, projekt, povolení a peníze. Soustřeďte se nejdřív na peníze a vytvořte si detailní rozpočet, který nepřesáhnete. Bez jasného rozpočtu to rozhodně nejde .
stavba cihlového domu

Už máte pozemek?

O financích není asi nutné se bavit. Základem je u nich rozpočet a téma hypoték je věcí samo o sobě. Podívejme se ale na pozemek. Máte u něj dvě možnosti. Buď už ho vlastníte, anebo ho budete kupovat.

Důležité je si zjistit, zda je dané místo určeno pro rodinné bydlení. Některé parcely jsou zapsány v katastrálním rejstříku například jako zemědělská půda, tudíž tam domek umístit nemůžete. Tohle je velmi důležitý údaj, který nesmíte opominout.

Pokud k výstavbě určen není, tak nezoufejte. Můžete si podat žádost o změnu územního plánu, která vám to umožní. Další důležitou informaci seženete na místním obecním úřadu. Některé obce totiž požadují určitou rozlohu, na které můžete stavět. Bez ní vám to nepovolí a vy budete mít smůlu. Většinou je to z toho důvodu, že obce nechtějí mít domy příliš blízko u sebe.

Nástup odborníka u úřadů

Máte štěstí. Od počátku roku 2018 byly podmínky stavebního povolení hodně zmírněny. Téměř všechny zmizely, a to především pro zájemce o rodinné domky. Proto vás s největší pravděpodobností nečeká dlouhé a namáhavé papírování. Povolení nyní již prakticky ani nepotřebujete. Vždy se ale poraďte přímo na úřadu, zda budete potřebovat povolení, ohlášení, veřejnoprávní smlouvu o provedení a certifikát vydaný na základě smlouvy se firmou.
bordel v dílně
Potřebná dokumentace je v současnosti velmi individuální, nicméně dohled a projekt potřebujete vždy. Projektovou dokumentaci vám vypracuje specializovaná společnost, kterou si vyberete.

Mít architekta je vždy lepší, protože s ním můžete vytvořit domov, o kterém se vám ani nesnilo. Díky tomu, že mají mnoho zkušeností, tak vám pomohou vytvořit takové řešení, které by vás ani nenapadlo. A když budete chtít, tak zahradní architekt také není vůbec k zahození.