Rubriky
Vzdělání

Máme doma prvňáčka

Pamatujete si svůj první školní den? Já ano. Měla jsem na sobě krásnou červenou sukni, bílý svetr, který mi pletla babička a na nohou červené, lakované baleríny. První den ve škole byl vlastně super. Nic moc se nedělalo, všichni se usmívali… O to horší byla realita druhého a následujících dní. Z té milé paní učitelky se vyklubala stará ježibaba rok před důchodem, která neměla žádné pochopení pro bandu vyjukaných dětí, které měly mnohdy na krajíčku. Všechno bylo cizí. Jak pomoci prvňáčkům překonat začátek nové etapy života?
balonky škola
1.      Řekněte mu pravdu
Netvrďte dítěti, jak jste byli ve škole spokojení a šťastní. Klidně mu povězte, že vás trápil úplně stejný problém ale, že jste ho překonali. Nebagatelizujte jeho problémy a snažte se dítě spíše pochopit.
popsaná tabule
2.      Zjistěte co za tím je
Pokud je váš prvňáček ze školy nešťastný, smutný, unavený nebo protivný, zkuste ze zaměřit na to, co tyto stavy způsobuje. Některé děti nemají ani důvod, prostě je toho na ně moc. Můžete však přijít klidně i na počátky šikany (ano i děti v první třídě jsou někdy opravdu kruté), neempatickou učitelku, nedostatek vitamínů (je to velký nápor pro dítě) nebo na nedostatek odpočinku.
3.      Motivujte dítě
Dělejte dítku aspoň malé radosti, aby mělo i ve škole důvod mít radost. Připravte mu třeba veselou svačinku, oblíbené jídlo, kupte mu přezuvky s oblíbeným hrdinou… Sami nejlépe vaše dítě znáte a tak víte, co je opravdu potěší.
školní kornout
4.      Dostatek odpočinku
Některé děti i v předškolních třídách spí nebo aspoň odpočívají. Ve škole bohužel o tento komfort přijdou a tím pádem je nutné, aby dostatečně odpočívali doma. Hlídejte, aby dítě chodilo v čas spát a pokud je unavené, aby si po škole odpočinulo v klidu doma. Nesnažte se dítě zatěžovat přemírou cvičení, jen s ním udělejte domácí úkoly a zpočátku další procvičování vynechejte. Na děti je toho opravdu hodně a tímto jim školu zprotivíte již od začátku.