Rubriky
Domov

Staronové stavební úpravy svažitých terénů

I ve svažité zahradě si lidé chtějí vybudovat část zahrady tak, aby ji mohly využívat pro pěstování vlastní zdravé zeleniny a taky místo pro venkovní posezení v přírodě a pro dovádění malých dětí.
Opěrné zídky a skalky na okrasu i z praktických důvodů nabízí poměrně dostupné řešení terénních úprav.
dobře založená skalka
Pokud jde jen o mírně svažitý terén, vytvořit okolo domu rovný terén je poměrně snadné a vzniklý přechod mezi rovinou a původním svažitým terénem můžete vyřešit osázením nízkými plazivými keři, které mají bohatý kořenový systém, kterým se přirozenou cestou zpevní vzniklý svah.
Pokud rádi zahradničíte, zvládnete i náročnější úpravu a můžete vytvořit úžasnou skalku. Jestliže vše dobře naplánujete, docílíte téměř bezúdržbové okrasy zahrady. Časy, kdy skalky vyžadovaly od jara do podzimu náročné vytrhávání plevele jsou naštěstí dávno pryč. Na kvalitní substrát, který pro svůj růst rostliny potřebují, stačí položit černou netkanou textilii a na okrajích dobře upevnit. Potom už začíná příležitost pro vaši fantazii.
Rozhodně potřebujete zajímavě tvarované čisté kameny a sazenice nízkých keřů a kytek, které je potřeba vybrat podle umístění svahu a množství světla, které na něj dopadá. Pokud vybíráte rostliny s bujným růstem, dejte je k okraji skalky, aby směrovaly k vnějším okrajům a nedusily rostliny ve svém okolí. Do textilie dělejte jen nezbytně nutné otvory a případnou hlínu, která na ní ulpí, zameťte pryč. Zbytečně nestlačujte povrch zeminy vaší chůzí. Měl by zůstat nakypřený, aby pojímal vodu. Kameny pokládejte opatrně, aby se textilie neprotrhla. Počítejte s tím, že rostliny vyrostou, i když kupujete jen ty menší druhy. Budou tedy kolem sebe potřebovat svůj prostor.
kvetoucí rostlina mezi kameny
Ze začátku je potřeba skalku častěji zalévat, dokud si rostliny neudělají dostatečný kořenový systém. Pro pěkný vzhled můžete na textilii nasypat mulčovací kůru, nebo drobné nepříliš ostré kamínky (oblázky). Tím i větší dekorační kameny budou vypadat přirozeněji a v okamžiku, kdy se kolem nich rozrostou vysazené rostliny, splynou s okolím.
Další možností, jak vytvořit rovné plochy na svahu, jsou opěrné zídky, které se vypořádají i s větším svahem. Úprava však už není tak snadná a je k ní potřeba člověk, který umí pracovat s kamenem a má základní zednické dovednosti. Srovnání terénu vyžaduje strojní vybavení a odbornou konzultaci, aby nedošlo k sesuvu terénu.